MARCH 19-22, 2020

ART OF THE BELLY

THURSDAY INTENSIVES WITH DALIA & ASHLEY/ MINI INTENSIVES

WITH SIMON & NAIMAH

INFORMATION ON THE "INTENSIVE" PAGE

QUESTIONS? EMAIL US AT

artofthebelly@gmail.com

  •  3 DAYS OF WORKSHOPS
  • WORLD CLASS INSTRUCTORS
  • CLASSES FOR ALL LEVELS
  • SUPPORTIVE ENVIRONMENT

©2019 Art of the Belly. All rights reserved.

Webdesign & Graphics by Mickey Gibson

SATURDAY SCHEDULE

SATURDAY 8:00-9:00 (March 21st)

  • Flissy                                              Room TBA
  • Yoga for Bellydancers

SATURDAY 8:30-9:15

  • Farida                                              ICE RINK
  • Mini-Shimmy Kids Program

SATURDAY 9:00-10:30

  • Artemis                                          Room TBA
  • Ciftetelli
  • Khadijah                                        Room TBA
  • Saidi Sass
  • Maria Hamer                                  Room TBA
  • Red Choreography

SATURDAY 9:30-11:00

  • Casey Bond                                   ICE RINK

SATURDAY 10:45-12:45

  • Kami Liddle                                  Room TBA
  • Across the Floor Medley
  • Princess Farhana                        Room TBA
  • Knock 'Em Dead
  • Dalia Carella                                  Room TBA
  • Rumba Flamenca Arabe

SHOW STARTS AT 12 NOON


Enjoy our

Workshop Menu!

FRIDAY SCHEDULE

FRIDAY: 9:00-10:30am (March 20th)

  • Mariyah                                       Room TBA
  • Expressive Veil
  • Brenna Crowley                         Room TBA
  • Intro to Vogue         
  • Maria Hamer                                Room TBA  
  • Something old, something new          

FRIDAY 10:45-12:45

  • Kami Liddle                                 Room TBA
  • Drills Uninterrupted
  • Khadijah                                      Room TBA
  • Khaleeji 101
  • Princess Farhana                       Room TBA
  • Go with the Flow

Friday 1:00-2:30

  • Angel                                           Room TBA
  • Latin Belly Dance Drum Solo
  • Despina                                       Room TBA
  • ATS Inspired Advance Como w/ Cymbals   
  • Mariyah                                        Room TBA
  • Earthy and Ethereal

Friday 1:00-4:00

  • Artemis & Carmine                        ICE RINK
  • How to dance to live music

Friday 2:45-4:45

  • Kami Liddle                                 Room TBA
  • Gooey Pop & Lock Combos
  • Princess Farhana                       Room TBA
  • Greatest Hips
  • Maria Hamer                                Room TBA
  • Let's get Folked Up

Friday 5:00-6:30

  • Simon Sako                                 Room TBA
  • Lebanese Pop Combos
  • Despina                                        Room TBA
  • ATS Inspired Advance Combos for TFBD
  • Khadijah                                      Room TBA
  • Raqs al Baladi/Shaabi

SHOW STARTS AT 7PM


         






SUNDAY SCHEDULE

SUNDAY 8:30-9:30 (March 24th)

  • Flissy                                             Room TBA
  • Yoga for Bellydancers

Sunday 9:00-9:45

  • Farida                                              ICE RINK
  • Mini-Shimmy Kids Program

SUNDAY 9:30-11:30

  • Ashley Lopez                                Room TBA
  • Polynesian Fusion
  • Princess Farhana                           Room TBA
  • Oriental Noir
  • Kami Liddle                                     Room TBA
  • Fine Tuned Movements

SHOW STARTS AT 12 NOON